Internetové prohlížeče – jaký si vybrat?


Publikováno: 28.04.2011 16:32 | Kategorie: Články

Internetové prohlížečeMezi tři největší hráče na poli internetových prohlížečů v České republice patří firma Microsoft se svým prohlížečem Internet Explorer, společnost Mozilla s prohlížečem Firefox a do první trojky se vcelku bez problémů dostal Google se svým Chrome. Jaký je ale ten nejlepší a nejvhodnější prohlížeč? Jaký si vybrat, abyste měli ze surfování po Internetu požitek a ne trápení?

Z pohledu běžného uživatele, který na Internetu používá e-mail, čte si zpravodajské servery, sdílí fotky na Facebooku a občas nakupuje v některém z e-shopů, je určitě důležitý komfort práce, který splňuje několik faktorů:

  • Základní faktory pro pohodlnou práci na Internetu
  • rychlost prohlížení webových stránek
  • příjemné, přehledné a intuitivní uživatelské rozhraní prohlížeče
  • kvalita webových stránek

S kvalitou webových stránek toho moc nenaděláte. Zajistit kvalitní, funkční a dobře vypadající stránky je úkolem provozovatele. Pokud sám neovládá tuto problematiku, je více než vhodné pověřit tvorbou webových stránek firmu, která se postará o vytvoření profesionálního webu, který tak má mnohem větší šanci na úspěch.

Co se týká prvních dvou faktorů, ty už ovlivnit můžete a je to velice snadné. Stačí si vybrat ten správný internetový prohlížeč :-).

Používanost internetových prohlížečů v ČR

V prvé řadě je nutné zmínit, že vysoká používanost prohlížeče Microsoft Internet Explorer (MSIE) je způsobena tím, že je implicitně přítomen v každé verzi nejrozšířenějšího operačního systému Windows. Méně zkušení uživatelé ho následně používají, aniž by za něj hledali náhradu, popř. firemní politika v práci nedovoluje používat alternativní prohlížeč.

Používanost internetových prohlížečů v ČR

Používanost internetových prohlížečů v ČR

Pozn. zdroj dat čerpán z Ranking.cz. Údaje za rok 2011 jsou v grafech uvedené pouze za první čtvrtletí.

Jak je z obou grafů patrné, oblíbenost Internet Exploreru klesá a naopak vcelku mladičký Google Chrome nabírá na síle. Co se týká Firefoxu, ten poslední tři roky více méně stagnuje. Nicméně oblíbenost v tomto případě ještě nutně neznamená kvalitu. Jaký internetový prohlížeč je tedy opravdu nejlepší?

Microsoft Internet Explorer

Microsoft Internet ExplorerJak už bylo řečeno, tento prohlížeč je implicitně přítomen v každé verzi operačního systému Windows a proto se těší takové “oblibě”. Navíc je i masivně používán ve firmách a školách, které tento systém a další produkty od společnosti Microsoft využívají.

Prakticky se jedná o nejhorší internetový prohlížeč z této silné trojky. Je velice těžkopádný a rychlost zobrazování webových stránek je neskutečně pomalá. Aktualizace, které by tyto problémy vyřešily, prakticky neexistují. Navíc obcházení různých standardů je noční můrou každého programátora webových stránek a webdesignera, který probděl nejednu noc, aby webové stránky odladil pro možnost použití i v tomto prohlížeči.

Hodně záporných bodů, žádný kladný? Prozatím je ještě pořád nejpoužívanější :-). Uvidíme, co s tím zmůže nedávno vydaný Internet Explorer 9, který na první pohled vypadá docela slibně.

Mozilla Firefox

Mozilla FirefoxFirefox záhy vešel do uživatelského povědomí a zejména u mladší generace se stal nejpoužívanějším prohlížečem. Pramení to samozřejmě z větší otevřenosti ke změnám a vyšší flexibility v oblasti informačních technologií.

Dnes Firefox nabízí moderní a uživatelsky příjemné rozhraní, mnohem vyšší rychlost načítání webových stránek (než Internet Explorer) a zároveň nemá problémy se standardy, takže stránky opravdu vypadají tak, jak mají a především bez problémů fungují. Tedy pokud něco nepokazil sám tvůrce :-).

Bonusem je nepřeberné množství doplňků a časté aktualizace. Pokud přemýšlíte nad změnou, Firefox je určitě dobrou volbou.

Google Chrome

Google ChromeNejmladší a zároveň už třetí nejrozšířenější internetový prohlížeč, který je stále na vzestupu. Za svou relativně krátkou působnost na trhu internetových prohlížečů se může pochlubit vysokou stabilitou, spolehlivostí i moderním a přehledným uživatelským rozhraním. Nabízí prakticky vše, co jeho konkurenti. Široká galerie doplňků a různých rozšíření je samozřejmostí.

Největší předností prohlížeče Google Chrome je rychlost. Ať už se jedná o dobu, za jak dlouho se prohlížeč otevře, nebo dobu načítání webových stránek. Ve srovnání s jeho konkurenty je až neuvěřitelně svižný. V tomto bodě je převyšuje několikanásobně. Doporučujeme minimálně vyzkoušet, abyste na vlastní oči viděli, jak má správně fungovat internetový prohlížeč.

Závěrem

Odpověď na otázku jaký si vybrat internetový prohlížeč je jednoduchá. Pokud můžete, nainstalujte si Google Chrome, popř. Firefox a prozatím se obloukem vyhněte Internet Exploreru (minimálně všem verzím, starším než Internet Explorer 9). MSIE je sice stále nejpoužívanější, ale důvody už byly objasněny. Navíc Google Chrome z koláče rychle a zdařile ukusuje. Ať už je to díky rozsáhlé reklamě, tak i funkcionalitě.

Štítky: , , , ,
Komentáře